Çocuklar İyi Bir Okur Olsun Diye

Hepimizin ortak derdi hiç kuşkusuz çocuklarımızın iyi bir ‘okur’ olması… Okulların verdiği okur yazarlık becerisinin bir sonraki aşamaya geçip çocuklarımızın gerçek bir okur haline gelmesini hepimiz herşeyden çok istiyoruz.

Kitaplarla birlikte büyüyen çocuklar elbette daha fazla okuyor. Evinde kütüphanesi olan, anne ve babası kitap okuyan çocukların gerçek bir okur olma şansı her zaman daha yüksek. Ancak bu durumu ‘kazandırılacak bir alışkanlık’tan çok ‘içselleştirilecek bir ihtiyaç’ haline getirmek gerekiyor. Bir yaşama zevki olarak girmeli onların yaratıcı beyin ve kalplerine.. Peki bunun için ne yapmak gerekiyor?

Herşeyden önce çocuklarımız kitap seçiminde özgür olmalı. Bizlerin ya da öğretmenlerinin doğru ve uygun bulduğu kitaplardan çok çocuğumuzun kendi doğru kitabını seçip, onun okuru olması çok önemli. Çünkü okuma keyfi tamamen bireysel bir durum. Ailelere ve eğitmenlere bu noktada düşen görevse, onlara nitelikli ve edebi yönü yüksek olan kitaplar sunmak. Onları kendi kütüphanelerimizden yararlanmaya zorlamadan, kendi zevklerine uygun kitaplarla zenginleştirilmiş yeni bir kütüphane armağan etmek, çocuklarımızla birlikte nitelikli kitapçılarda zaman geçirmek, onları bir birey olarak kabul edilip kendi seçimlerini kendilerinin yapmasına izin vermek…

Tabii bu noktada yayınevlerine de büyük görevler düşüyor. Çocuklara ve ailelerine seçenekler sunarken çocuğun duygusal ve düşünsel gelişimine uygun yaş gruplamaları ve sınıf ayrımları belirlemeleri oldukça önem taşıyor.

Çocuk kitapları yazarı ve yaratıcı yazarlık eğitmeni olarak bana kitap önerisi sorduklarına, kitap adı vermemeye özen gösteriyorum. Önemli olanın okumak olduğunu düşünen gruptanım. Teknolojinin hareketli dünyasında çocukların ilgisini kitaplara çekmek yeterince zor çünkü. Esas olan kitabın çocuğu farklı dünyalara götürebilmesi… 8 yaşından itibaren çocuklar kendi ilgi alanlarını kendileri belirleyebildiklerinden, ilgi alanları dahilinde okuyacakları kitapları kendileri seçmeleri herşeyden çok önem taşıyor. Bir yazar olarak tek uyarım; çocuklarınızla birlikte seçtiğiniz kitapların sadece mesaj kaygısı taşımaması olacaktır.

Özlem Özyurt

Yazar/Çocuk Atölyesi Yaratıcı Yazarlık Eğitmeni

ozlemozyurt@ozlemozyurt.com

www.ozlemozyurt.com

www.cocukatolyesi.net

 

 

 

Ayrıca İlginizi Çekebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>