Çocuk Masalcılar

CocukMasalcilar-FB (1)

Sizler için Çocuk Masalcılar Eğitimcisi Şeyda Çevik ile konuştuk. Sizin de merak ettiklerinizi sorduk. Umarız açıklayıcı bilgiler olmuştur, sizin sormak istedikleriniz olursa sorularınızı bekleriz.

Güzel bir gün dileğimizle…

 

Soru: Çocuk masalcılar kimdir? Ne yaparlar?

Çocuk Masalcılar; masal anlatıcılığına ilgi duyan, bol bol masal dinleyip, daha sonra da onları kendi seslerini kullanarak anlatmak isteyen çocuklara verdiğimiz isim. Bu projede 7-11 yaş arası çocuklarla çalışıyoruz. Biz çocuk masalcılarla onları masalların dünyasıyla tanıştırmayı ve masalları doğaçlama bir şekilde anlatabilmenin farklı yollarını keşfetmelerine yardımcı olmak için bir araya geliyoruz.

11

Çocuk masalcılar bu projede bol bol masal dinlerler. Anlatma becerilerinin öncelikle iyi bir dinleyici olmakla gelişeceğine inandığımız için her çalışmaya farklı kültürlerden seçilmiş bir masalla başlıyoruz. Çocuklarımıza o haftanın masalını anlattıktan sonra, masalın efsunlu dünyasından çıkmadan o masala uygun oyunlar oynuyoruz. Oynadığımız oyunlar aracılığıyla çocukların hem duyuları harekete geçiyor, hem çok eğleniyorlar hem de doğaçlama anlatma becerileri gelişiyor. Eğitim süreci boyunca birlikte belirledikleri ve çalıştıkları bir masalı da süreç sonunda Seiba Anlatım Sahnesi’nde yerlerini alarak dinleyici/seyircileriyle paylaşıyorlar.

6 (1)

SORU: Çocuklara masal anlatmayı mı öğretiyorsunuz?

Evet. Bu eğitimin amacı öncelikle çocukların insanlığın kadim kültürlerinden birisi olan masal kültürü ile tanıştırmak. Dünyanın farklı kültürlerinden bol bol masal dinlemelerine vesile olmak. Daha sonra da çocuklara eğitimde hikâye anlatıcılığı tekniklerini öğretiyoruz. Burada bol bol hayal gücü kaslarını çalıştırcak oyunlar oynuyoruz. Çalışmalarımızı yaş gruplarının ihtiyacına göre şekillendiriyoruz. Eğitim sonunda çocuklar seyirci karşısına çıkıyorlar. Öğrendikleri teknikler ve kendi hayal güçlerinin yardımıyla bir masalı ezberlemeden ama o masalın önceden çalışılmış imgelerine sadık kalarak, doğaçlama bir şekilde masalı anlatıyorlar. Burada vurgulamak istediğimiz en önemli nokta şu. Çocuklar masalı ezberlemiyorlar. Masalı kendi hayal alemlerinde yeniden yaratıp, imgelerini çeşitli duyusal oyunlar yardımıyla içselleştiriyorlar ve kendi sözcüklerini kullanarak anlatıyorlar.

2

SORU: Masal anlatıcılılığı, hikaye anlatıcılılığı drama-tiyatronun, kitap yazmanın başlangıcı mıdır? 

Masal anlatıcılığı sözlü edebiyatın en güzel örneklerinden birisidir. Anlatıcının dilinden sözülen sözcükler dinleyenin kulak kapısından girer, kalbine ulaşır ve hayal alemlerinde bambaşka imgeler dönüşür. Tüm sanatların özü hayal kurabilme becerisidir. Önce hayal edersiniz daha sonra o hayalinizi çizer, yazar veya oynarsınız. Masal dinlemek ve anlatmak hayal gücünü çok geliştiren bir aktivite. Hayal gücü gelişmiş çocuklar, bireyler de isterlerse diğer sanat dalları ile kendilerini rahatlıkla ifade edebilirler. Buradan bakarsak sorunuzun cevabına EVET diyebiliriz :)

8

SORU: Hayattaki kazanımları nedir? Deneyimlerinizle ve öğrencilerinizin deneyimleriyle örnek verebilir misiniz? 

Hikaye anlatıcılığı alanında yapılan eğitimler, masal saatleri en temel iki beceriyi geliştirmede yardımcı oluyor. Dinleme ve anlatma/konuşma. Okul hayatları boyunca , Türkçe derslerinde beş farklı alana (okuma, yazma, dinleme, konuşma ve görsel okuma) yönelik çalışmalarla, öğrenmelerle karşı karşıya kalan çocuklarımız ne yazık ki en az dinleme ve konuşma becerilerini geliştirecek ortamlarda bulunuyorlar. Öncelik daha çok okuma ve yazma alanlarına veriliyor, çünkü ne de olsa çocukların konuşmayı, dinlemeyi bilerek geldiği düşünülür. Son yıllarda bu iki alana dair de çalışmalar başlatan öğretmenlerin yanında artık hikâye anlatıcıları da var.

Bizler de çocuklara hikâyeler anlatarak, anlatıcılık yolunda ilk adımlarını atmalarını sağlayarak dinleme ve anlatma becerilerini geliştirmeyi hedefliyoruz. Bu iki temel becerinin yanı sıra yan kazanımlarımız da bir hayli fazla. Hikâyenin imajları aracılığıyla hayal dünyalarını geliştirme, topluluk önünde kendini sözel olarak ifade etme, beden, ses ve mekan kullanımı, seyirci ile göz teması kurma, dilin inceliklerini kavrama kendi kültürüyle bağ kurma, farklı kültürleri tanıma…

4

Bizler bu eğitimi yaklaşık 3 yıldır farklı şehirlerde onlarca çocuğa verdik. Kimi zaman bir okul ortamında, kimi zaman ormanda kimi zaman bir sahil beldesinde… Tüm bu deneyimler bize gösterdi ki çocuklar eğitim süresince masalların dünyasında oyunlar oynamaktan, anlatmaktan, bir masalı ince ince işlemekten inanılmaz keyif alıyorlar. Çoğu ilk geldiğinde ne yapacağını, nasıl bir eğitim alacağını bilmiyor. Biz de soruyoruz acaba buradan beklentileri neler, masal anlatıcısı kimdir, ne yapar, nasıl hazırlanır diye. Zamanla masalların sadece kitaplardan okunan bir şey olmadığını anlattıkça yaşayan birer değer olduğunu anlıyorlar. Bazıları tekrar tekrar katılmak istiyor eğitimlerimize. Yeni masallar öğrenmek, yeni oyunlarda kahramanlarla karşılaşmak ve sahneyi yeni arkadaşlarla paylaşmak için.

Bu süreç sadece onlar için bir öğrenme ortamı olmuyor. Aynı zamanda doğalında anlatıcılık alanına dair kendi tanımlamalarını getiriyorlar. Artık masalın duygularından bahsederken “masalın kalbi” diyoruz mesela.

1

SORU: Eğitim programının tamamına katılmak gerekiyor mu? Eğitimin yarısından başlanabiliyor mu?

Evet, eğitim programımızın tamamına katılmak gerekiyor. Çünkü eğitimde her çalışma birbirini devamı niteliğinde kurgulanıyor. Tıpkı bir bina inşa eder gibi inşa ettik eğitimi. Binanın temeli olmadan katları atamayız. Veya birinci kat olmadan dördüncü katı yapamayız. Bundan dolayı sürecin tamamına katılmak oldukça önemli bizim için. Çocuklar her hafta öğrendikleri ve ürettiklerini süreç sonunda dinleyicileriyle paylaşıyorlar.

3


 

Eğitim programıyla ilgili detaylı bilgi için tıkla.


 

Ayrıca İlginizi Çekebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>