Haftanın kitabı: Ben Mutlu Muyum?

 

7520795_ml

 

Bu hafta Dünya Çocuk Kitapları Haftası. Çocuklara kitap okumayı sevdirmek, hayatlarının içinde bir rutin haline getirmek çok önemli ve anne babaların da bu konuda önemli rolleri ve görevleri var. Çocuğunuzun yaşına, yapısına ve ihtiyaçlarına göre seçeceğiniz kitaplar, okuma ortamı, eğlenceli, oyunlu okumalar ve daha birçok yöntemle çok küçük yaştan itibaren, okul öncesi dönemi de katarak bu alışkanlığın temelleri atılabilir.

Tüm çocukların Dünya Çocuk Kitapları Haftasını kutlayarak bu hafta Meltem’in Kitap Dünyası’ndan sizin için seçtiğimiz kitabı paylaşalım.

ben mutlu muyum

Yaşadığımız her dönemin kendine ait duygusal özellikleri var.  Bu zamanın ruhunda da can sıkıntısı, mutlu olma arzusu, bunalımda olmak gibi duygusal durumlar son derece yaygın. Oysa ki hala köyde doğa ile barışık yaşayan bir çocuk veya yetişkin can sıkıntısı kavramı ile pek tanışık değil. Şehirde yaşayan çocukların mutluluğun ne demek olduğunu haytalarına sağlıklı birer birey olarak devam edebilmeleri için çok iyi kavramaları gerek. Çünkü büyük ihtimalle, bizlerde, özellikle hayatımızı kuşatan medya uyaranları ile çoğunlukla kendimizi mutsuz hissediyor, sıkılıyor ve çocuklarımıza doğru biçimde örnek olamıyoruz. Eğer bir çocuk herhangi bir etkinlik başka bir deyişle ‘yapılandırılmamış zaman’ geçiriyorsa sıkılıp kolayca mutsuz olabiliyor veya tüm istekleri gerçekleştirilmiş, istediği her şey alınmış olmasına rağmen yine kendisini mutsuz hissediyor. Eminim sizde defalarca ‘neden?’ sorusunu son derece çaresiz biçimde kendinize sordunuz. İşte bu basit ama kilit soruya cevap bulmak hayatımızın amaçlarından biri olmalı. Tüm bu duyguları anlamamıza, sorgulamamıza Tudem tarafından yayımlanan ‘Ben Mutlu Muyum?’sorduğu provakativ sorular ile çocuklarımıza ve hatta bizlere yeni pencereler açacak bir kitap.

Kitapta ana başlıkları oluşturan tüç emel soru ile; ‘Mutlu Olduğunu NasılAnlarsın?’,  ‘Mutlu Olmak Kolay mıdır?’, ‘Ne pahasına Olursa Olsun Mutluluğu Aramalı mısın? mutluluk kavramı sorgulama yönetemi ile anlatılmaya çalışılmış. Konu ile ilgili kısa tanımlar yapıldıktan  sonra bir çok soru var. Eminim bu soruları çocuğunuzla okurken sizler de kendinize soracaksınız.Kitap çok farklı okuma yöntemlerine açık. İsterseniz her gün içinden bir kaç soru okuyup üzerinde konuşabilirsiniz veya sizde kendi duygularınızı çocuğunuzla paylaşabilirsiniz.

Serinin yazarı Oscar Brenifier çizeri ise CatherineMeurisse. Felsefe öğrenimi, uygulaması ve çocuklar için felsefe alanında uzman olan Oscar Brenifier’in kariyeri çok etkileyici. Özgeçmişinde 30’dan fazla değişik ülkede okullarda felsefe atölyeleri yapıyormuş . Serinin ‘Güzel Nedir?’, ‘Sanat Nedir?’, ‘Ben Kimim?’  gibi farklı başak alanlarda da yayımlanmış kitapları var.

Yazımı kitaptan alıntıladığım şu sorularla bitirmek istiyorum;

‘Hiç üzgün olmadan mutlu olabilir miyiz? ‘

‘Mutluluk sana mı rastlantılara mı olaylara mı bağlıdır?’

‘Kendimizi sadece başkalarına adayarak mı mutlu olabiliriz?’

Ne dersiniz?


 

 

banner-buyuk

 

 

Meltem Ulu

Ben Kimim? Öncelikle Arda’nın annesiyim. Antropoloğum. Farklı kültürlere, başka insanların hayat hikayelerine, biyografilere meraklıyım. Çoğumuza olduğu gibi oğlum da bana başka dünyaların penceresini açtı. Onunla birlikte yeni şeyler öğrendim, öğrenmeye devam ediyorum ve eminim edeceğim. Kitap her zaman hayatımın bir parçası oldu. 2 kitabım yayınlandı. Düğün ve Aile fotoğrafları ve çocuk kitabım Halikarnas Balıkçısı. Umarım daha çok okurum ve yazarım. Bu yolculukta çocuk edebiyatı alanında keşfettiklerimi her gün sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Her güne bir kitap:)

Ayrıca İlginizi Çekebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>