Pakolino’dan Uzman Görüşü: Cesur ve Ufku Geniş Çocuklar Yetiştirmek

Cesur ve Ufku Geniş Çocuklar Yetiştirmek

Çocuklar okul öncesi dönem ile ilkokul döneminde öğrenmeye açık, meraklı ve düşünmeye güdülenmiş haldedir. Çevresini merak eden bu hali teşvik etmek, bu özelliklerini geliştirmelerine destek olmak çok önemlidir. Küçük yaşlardan itibaren dünya kavramının, farklı ülkelerin ve farklı kültürlerin öğretilmesi çocukların hayata daha geniş bir perspektifte bakabilmelerini sağlayacaktır.

Kendimizden yola çıkalım, bazen bizler bile yaşadığımız semtten çıktığımız anda bile yepyeni bir bakış açısı kazanıyoruz. Ufkumuz açılıyor, büyük resmi daha rahat görebiliyoruz. Farklı bir ülkeye ya da farklı bir şehre gittiğimiz anda alışık olduğumuzdan farklı insanların, kültürlerin, ülkelerin, yaşamların varlığını bilmek ve hatta görmek hayatımıza büyük katkılar sağlayabiliyor.

Aynısı çocuklarımız için de geçerli. Farklılıkları öğrenmeye, başka kültürler ve başka yaşamlar olduğunu ne kadar erken yaşta başlarlarsa, hayata bakış açıları o derece genişler. Yetişkin bir birey olduklarında farklılıklara saygı duymalarını, olaylara gerektiğinde farklı pencerelerden bakabilmelerini kolaylaştırır. Kısaca hayata daha cesurca atılan bireyler yetiştirmiş olursunuz.

Tüm bu sebeplerden dolayı okul öncesi dönem eğitiminde de, milli eğitimin hazırlamış olduğu eğitim programı bu konuları da içerir. Anne baba olarak sizler de çocuğunuza bu konuda destek olabilirsiniz. Elbette bu yaş döneminde oturup ders anlatır gibi değil ama oyunlarınızın içinde, sohbetlerinizde tüm bu konulardan bahsedebilir, çocuğunuzu tiyatrolara, müzelere götürebilirsiniz.

Ben ayrıca 3-7 yaş arası çocuklar için her ay pedagog onaylı farklı aktivitelerle çocuklara yepyeni dünyalar açan Pakolino aktivite kutularını tavsiye ediyorum.

Uzm. Psk. Melis Özmen

 

Blog

Ayrıca İlginizi Çekebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>