Çocuğunuzla ödülsüz, cezasız, yargısız iletişim

Anneliğe ve çocuk gelişimine dair bugün elimizin altında birçok kaynak kitap var. Her biri farklı yöntemleri anlatan bu kitaplar annelere hamilelikten itibaren yol arkadaşı oluyor. Rehberine Kulak Ver de ebeveynlere bu anlamda kaynak olabilecek, özellikle günümüz ebeveynlerinin sıkıştıkları noktaları ele alan ve bunlara çözüm yolu arayan bir kitap.

Özgür Turan ile ilk kitabı Rehberine Kulak Ver ve ebeveynlik yolculuğu üzerine sohbet ettik. Kitabında kızının doğumuyla birlikte yaşadıklarını en yalın haliyle anlatan Turan, bir yandan da ebeveynlik yolculuğumuzda bize rehberlik edebilecek bilgileri bir uzman aracılığıyla okuyucuya aktarıyor. Her bölüm yazardan yaşanmışlıklarla başlayıp, konu ile ilgili Turan’ın Ebeveyn ve Aile Koçu, Sosyolog Sedef Örsel Özçelik’e yönelttiği sorularla devam ediyor. Bölüm sonlarında ise kıssadan hisse şeklinde Turan’ın kendisine ve okuyucuya yaptığı çıkarımlar var.

Kitap fikri nasıl doğdu?

Kendimi bildim bileli yazıyorum. Yazmaya ilk olarak ortaokul yıllarımda günlük tutarak başladım. Sonra kendimce minik hikayeler kurguladım. Fakat felsefe ve psikolojiye olan ilgim ve merakım beni daha çok kendi iç sorgulamalarımı yazmaya yöneltti. Tıpkı ergenliğimde olduğu gibi anne olduktan sonra da yazı en yakın arkadaşım oldu. Anneliğin ilk yıllarını hamileliğimden başlayarak yazarak daha kolay geçirdim diyebilirim. Örneğin kızım Doğa’ya ileride hediye edebileceğim bir hamilelik günlüğü tuttum, saklıyorum. Yazıya dair her şey beni hep etkiler, içine çeker. Asıl mesleğim gazetecilik olduğundan yazının makale ve röportaj şekilleri de halen keyifli yaptığım işler.

Kitapta söyleşi yaptığınız uzmanla birlikte mi karar verdiniz kitabın konusuna?

Doğa iki buçuk yaşına geldiğinde haftanın iki günü yarım gün ana okuluna gitmeye başlamıştı. Ben de o zaman aralığında yogaya gidiyordum. Tutkunu olduğum yoga için o saatler benim için vazgeçilmezdi. Yoga sınıfımda Sedef ile tanıştım. Tam da ebeveynlik anlamında kendimi yetersiz bulduğum, çokça da zorlandığım sırada çıktı Sedef karşıma. Tesadüflerin büyüsüne içten inanırım. Sedef’in Çocuklarla El Ele Ebeveynlik Eğitimi’ne katıldım. Bu eğitim ebeveynlik yolculuğumda bir dönüm noktası oldu. Kendime de çocuğuma da farklı bakmaya başladım. Sonrasında bu yaşadıklarımı kitap yapma fikri doğdu. Hem yaşadıklarımı hem de eğitimi birebir anlatmak istedim.

Kitabın ana teması nedir?

Bizler bugünün ebeveynleri çocuk büyütme konusunda dilediğimiz kaynağa kolayca ulaşabiliyoruz. Bu anlamda kendimizden önceki nesillere göre oldukça şanslıyız. Fakat o kadar çok kaynak ve yöntem var ki çoğu zaman bu kaynak bombardımanı içerisinde sıkışıp kalıyoruz. Kimi zaman çoğunluğun uyguladığı yöntemleri deniyoruz. Kimi zaman başarıyor kimi zaman da başaramıyoruz. Bazılarımız ise tek yöntem kendi ebeveynlerimden öğrendiklerimdir diyor ve yoluna bu şekilde devam ediyor. İşte bu noktada Rehberine Kulak Ver günümüz ebeveynleri için oldukça iyi bir kaynak olabilir.

Kitapta bahsettiğiniz Çocuklarla El Ele Ebeveynlik yönteminden biraz bahseder misiniz?

Güçlü bir Ebeveyn çocuk bağı yaratan ve bu bağı koruyan ebeveynliği destekleyen Çocuklarla El Ele Ebeveynlik yöntemi, çocukları dinlemek ve onların ihtiyaçlarını karşılamak için en iyi yolları bulma hakkında. Asıl adı Connection Parenting olan yöntem, 30 yıllık bir araştırmanın sonucunda Amerikalı eğitimci, yazar Pam Leo tarafından oluşturulmuş. Eğitim, 1989 yılından bu yana Pam Leo tarafından bizzat onun yetiştirdiği eğitimciler tarafından verilebiliyor. Sedef Örsel Özçelik, kültür farklılığından dolayı eğitimde gerekli gördüğü değişiklikleri yapmış ve eğitimin adını da Çocuklarla El Ele olarak Türkçeleştirmiş. Sadece belli bir yaş dönemine özel bir yöntem değil. Her yaştaki çocuğunuzla olan iletişiminizi geliştirmenizi, dönüştürmenizi sağlıyor. Belki de içsel olarak bildiğimiz ama çoğu zaman uygulamaya koymaktan kaçındığımız yöntemlerin farkına varmamızı ve ebeveynlik yolculuğumuzda kendimizi bulmak adına ne çok ipucu yakalayabileceğimizi de bize açıkça gösteriyor.

özgüryoga

Okuyuculardan en fazla geri bildirim ya da soru aldığınız bölümler hangileri?

Kitapta içeriğiyle en fazla ilgi çeken bölümler, Beklentiler ve Proje Çocuk, Duyguların Şifalandırılması, Kıyas ve Disiplin oldu.

Özellikle Beklentiler ve Proje Çocuk bölümünde “Çocuk bir proje olarak ele alınabilir mi?” soruma Sedef Örsel Özçelik’in yanıtı okunmaya değer;

Eğer çocuğuma sahip olduğumu düşünürsem, ona ne istiyorsam yaparım, yaptırırım ama onun bir emanet olduğunun bilincine varırsam, ebeveyni olarak onu geleceğe, yetişkinliğe hazırlayan rehberi olduğumu düşünürsem onu anlamaya çalışırım. Kendimi onun yerine

koymaya çalışırım. İhtiyaçlarının farkına varırım. İşte çocuk sahibi olmakla ebeveyn olmak arasındaki fark buradadır. Çocuklarımız bizim klonumuz ya da projeksiyonumuz değildir.”

Kıyas Bölümü ise yine günümüz ebeveynleri için değerli bir kaynak niteliğinde. Bu bölümde uzmanımız kıyasın tamamen bir yargı olduğu anlatıyor. Çocukları oldukları gibi anlamak ve kabul etmek gerektiği çoğu zaman fazla övgünün bile yargı içerebileceğinden bahsediyor. Bu bölümün sonunda ise kıssadan hissemiz şu şekilde; “Hiçbir çocuk şımarık, yaramaz, pısırık, eşek sıpası, serseri ya da prenses gibi nitelendirmelerle etiketlenmeyi hak etmiyor. Hiçbir çocuk onun hakkında konuşulurken “bu” diye tanımlanmak istemiyor. Onlar sadece isimleriyle çağırılmak, tanınmak istiyorlar.”

İkinci kitaba yönelik bir çalışmanız var mı? Ya da Rehberine Kulak Ver’in yeni serileri gelecek mi?

Aslına bakarsanız birçok okuyucum bu kitabın devamını beklediklerini söylediler. Özellikle sadece ergenliğe yönelik benden mutlaka bir kitap beklediklerini söyleyenler oldu. Fakat kızım henüz 9 yaşında. Ergenliği yazabilmek için önce yaşamam gerek. Ben ergenliğimi oldukça sert geçirdim. Bu nedenle Doğa’nın ergenliğine hazırlanıyorum. Kendimi de çocuğumu da tanıma yolunda çaba harcıyorum. Ama yine de sürecin içine girip yaşamadan bilemem. Ama şunu biliyorum ki daha uzun yıllar kadına dair ya da anneliğe dair yazmaya devam edeceğim.

İkinci kitabım roman olacak. Bir yıldır üzerinde çalışıyorum. Oldukça yıpratıcı ve zor bir süreçmiş roman yazmak ama kararlıyım bitireceğim. Romandan kaçtığım zamanlarda da öyküler yazıyorum ya da bloğum www.alternatifkarma.com ile ilgileniyorum.

Ayrıca İlginizi Çekebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>