Çocuklarla Yazın Tadı Parklar & Bahçelerde!

Okullar kapandı, yaz tatili başladı… Çocuklarımızı yaz okullarına, atölyelere, kurslara götürmek için araştırmalar yaptık, planlar yaptık, belki de bir çoğu çoktan başladı bile ama bir de ailemiz ile birlikte geçireceğimiz zamanlarımız var. Peki haftasonlarımızı nasıl değerlendirelim bu güzel havada ? Tabi ki bol oksijen alıp haftanın stresini atmak için açık havada çocuklarımız ile birlikte zaman geçirerek :)

İşte sizler için İstanbul’dan derlediğimiz 20 park&bahçe önerisi;

 

1) Atatürk Arboretumu

 

atatürk

Atatürk Arboretumu, Sarıyer ilçesinde bulunan floristik zenginliğiyle birçok yerli ve yabancı botanikçinin ilgisini çekmiş bulunan ünlü Belgrad Ormanı’nın güneydoğusunda 296 hektarlık bir orman parçası üzerinde kurulmuştur. Sınırları içinde Osmanlı İmparatorluğu döneminde yapılan Kirazlıbent ile 1916 yılında Neşet Hoca tarafından kurulan Türkiye’nin ilk fidanlığını barındıran Atatürk Arboretumu yeryüzündeki diğer arboretum ve botanik bahçeleriyle tohum ve fidan temini konusunda işbirliği içerisindedir.

http://www.cocuklanereye.com/aktivite/56/ataturk-arboretumu

 

2) Bahçeşehir Parkı

 

bahçeşehir

Bahçeşehir Parkı’nın en büyük özelliği içinde bulunan yapay göl. Gölün üzerindeki tahtadan yapılmış küçük köprülerle diğer yerlere geçiş sağlanıyor. Hayvan figürleriyle yapılmış kaydırakların, salıncakların, gemi şeklinde kocaman bir tırmanma alanının olduğu bölümde masal kahramanlarının heykellerinin de yer aldığı bir çocuk oyun alanı bulunuyor. Oldukça uzun yürüyüş ve koşu parkurlarının çevresine banklar, tahta kamelyalar, minik oturma grupları yerleştirilmiş ve oturduğunuz her yerden gölü seyredebiliyorsunuz.

http://www.cocuklanereye.com/aktivite/296/bahcesehir-parki

 

3) Bakırköy Botanik Parkı

 

bakırköybot

Bakırköy Botanik Parkı’nda 11 adet tematik bahçe, çocuk oyun alanları, Atatürk ve çocuk temalı heykel, 50 metre yüksekliğinde bayrak direği, ekolojik yaşamı teşvik etmek ve botanik parkın enerji ihtiyacının bir kısmını karşılamak amacıyla yerleştirilmiş 3 adet rüzgar türbini, sosyal tesis, 8 metre yüksekten çağlayan ve içinde 5 adet pegasus atı bulunan kaskatlı havuz, manzara seyir terasları ve otoparklar bulunmaktadır. Değişik yaş gruplarındaki çocuklara özel olarak tasarlanmış çocuk oyun alanında çocukların eğlenirken kendilerini de geliştirebilecekleri oyun elemanları ile 11.50 metre yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek çocuk oyun kuleleri yer almaktadır.

Botanik Park’ta, Türkiye’nin endemik bitki türlerinin yanı sıra egzotik bitki türleri, yapraklı ve ibreli ağaç türleri, çalı ve ağaççıkların değişik tür ve alttürleri bir arada sunulmaktadır.

http://www.cocuklanereye.com/aktivite/562/bakirkoy-botanik-parki

 

4) Bebek Parkı

 

bebek

Küçük kum havuzu, bol kaydıraklı iki oyun istasyonu, dört salıncağı, bir tahterevallisi, tırmanma ve sallanma barları olan 1000 m2 çocuk oyun alanının etrafı güvenlik amacıyla çevrilmiş. Parkın ortasındaki fıskiyeli süs havuzu yazın serinlemek isteyen çocukların en büyük eğlencesi.

http://www.cocuklanereye.com/aktivite/36/bebek-parki

 

5) Beykoz Korusu

 

beykoz

İstanbul Boğazı sırtlarında yer alan, doğal güzelliğiyle göz kamaştıran Beykoz Korusu, İstanbul`da yoğun stresten kurtulmak ve bir nebze de olsa nefes almak için ideal bir yer. Boğaz’ın büyüleyici manzarası, zengin yeşil dokusu ve orman havası içerisinde yer alan Beykoz Koru Sosyal Tesisi, sosyal etkinlik alanları ile kentin yoğunluğundan uzaklaşmak isteyenlere doğayla iç içe vakit geçirme imkanı sağlıyor.

http://www.cocuklanereye.com/aktivite/431/beykoz-korusu

 

6) Büyükçekmece Kültür Park

 

bçekmece

Mimar Sinan tarafından inşa edilen Büyükçekmece Menzil Külliyesi 1998 yenileme ve çevre düzenlemesi yapılarak “Kültür Park” ismiyle halka açılmıştır. Kültür Park bünyesinde bulunan “Yöre Evleri” ise Anadolu’nun her köşesinden farklı tatlar sunmaktadır. Park içinde bulunan 4000 kişi kapasiteli Amfi Tiyatro’da konserler ve festivaller düzenlenmektedir.

http://www.cocuklanereye.com/aktivite/416/buyukcekmece-kultur-park

 

7) Caddebostan Dalyan Parkı

 

caddebostand

Sekiz salıncak, altı kaydırak ve iki tahterevalliden oluşan oyun parkı Anadolu Yakası’nın en merkezi noktalarından birinde. Dört basketbol sahasının olduğu parkın, yürüyüş parkuru ve bisiklet yolu da var.

http://www.cocuklanereye.com/aktivite/38/caddebostan-dalyan-parki

 

8) Dilek Sabancı Parkı

 

dileks

2002 yılından beri açık olan Dilek Sabancı Parkı, engelli çocukların yardım almadan faydalanabilecekleri, Türkiye’deki ilk park. İstanbul’un göbeğinde kalabalıklardan uzak 16.750 m2 yeşil alan içinde biri kum zeminli iki oyun alanı, bir basketbol sahası, kafeterya, tuvalet ile hafta sonları engelli ve sosyal dezavantajlılara yönelik eğitimler veren Düşler Akademisi’nin atölyesi bulunuyor. Girişteki oyun grubunda ikili kaydırak istasyonu ve iki adet tekerlekli sandalye ile kullanılabilecek engelli salıncağı var.

http://www.cocuklanereye.com/aktivite/37/dilek-sabanci-parki

 

9) Fatih Çocuk Ormanı Tabiat Parkı

 

fatihçocuko

Tabiatın kucağında, her yaşın ihtiyaç duyacağı her şeye cevap veren bir mekan, Parkorman… İstanbul’un içinde, karmaşa, koşuşturma ya da bildik metropol problemlerinin ise tamamen dışında… Çocuklara ayrılan bölümde çok sayıda oyun grubu bulunuyor. Spor, müzik, sanat ve sosyal etkinlikleri ile günün 24 saati misafirlerine unutulmaz keyifler sunuyor.

http://www.cocuklanereye.com/aktivite/45/fatih-cocuk-ormani-tabiat-parki

 

10) Florya Sahil Parkı

 

floryasahil

Florya Sahil Parkı içinde çocuklara trafik eğitimi ve bilincini aşılamak için hazırlanmış bir parkur bulunuyor. Eğlence Durağı parkurunda trafik ışıkları, yaya lambaları, levhalar, şeritler bire bir uygulanmış. Çocuklar burada bisikletleriyle turlayarak hem eğleniyor hem de trafik kurallarını öğreniyorlar. Parkurun hemen yanında, zemine kurulmuş zeka oyunları bulunuyor. Yere çizilen renkli tablolarda çocuklar sayı saymayı seksek oynarak öğreniyor, alfabeyi renklerle tamamlıyor ve satranç oynayabiliyor.

http://www.cocuklanereye.com/aktivite/292/florya-sahil-parki

 

11) Göztepe Parkı

 

göztepeparkı

Çocuklar için yapılan korsan gemi ve oyun alanları ile çok güzel tasarlanmış bir park. Tematik bahçeleri, havuz ve tenis kortları ile çocuğunuzla eğlenceli zaman geçirmeniz için bol seçenek sunuyor.

http://www.cocuklanereye.com/aktivite/41/goztepe-parki

 

12) Harikalar Sahili

 

harika

İzmit Derince’de çocuğunuzla harika bir vakit geçirebileceğiniz mükemmel bir park. İçerisinde bir çok çizgi film karakterini bulunduran bu park çocuğunuzun doyasıya gezip oynayabileceği bir yer. Parkın içerisinde masalsı dünyanın yanı sıra; Nuh’un Gemisi, yel değirmeni ve dinozor şeklinde 3 tane kafe, mantar ve korsan gemisi şeklinde 2 restaurant ve küçük mantar evler şeklinde 3 tane de büfe bulunuyor.

http://www.cocuklanereye.com/aktivite/1286/harikalar-sahili

 

13) Hasbahçe

 

hasbahçe

Tarihi Hasbahçe, Kağıthaneliler’in olduğu kadar İstanbullular’ın da hoşça vakit geçirdikleri yeni bir cazibe merkezi haline geldi.Özellikle bahar ve yaz aylarında çocuklar ile tercih edilecek yerlerden biri Hasbahçe Mesire Alanı.

http://www.cocuklanereye.com/aktivite/445/hasbahce

 

14) Kalamış Parkı

 

kalamış

Üç kaydırak, ikisi küçükler için altı salıncak, iki tahterevalli ile ekipman sayısı az olmasına rağmen kum zeminiyle öne çıkan bu oyun parkı, özellikle ülkemizde yaşayan yabancıların tercihi. Kadıköy Belediyesi Gençlik Merkezi’nin iki futbol sahası, iki tenis kortu, iki plaj voleybolu sahası, bir etkinlik alanı ve restoranı bulunuyor parkın batı ucunda.

http://www.cocuklanereye.com/aktivite/35/kalamis-parki

 

15) Maçka Parkı

 

maçka

Çocuklar için 2 adet oyun parkının yanı sıra bir yürüyüş parkuru ve cimnastik aletleri mevcut. Ayrıca parkın aşağısına doğru indiğinizde büyük, katlı bir süs havuzu ve çimler arasında yürümeyi sağlayan taş yollar da bulunuyor.

http://www.cocuklanereye.com/aktivite/298/macka-parki

 

16) RönePark

 

rönepark

Yemyeşil, deniz kıyısında, doğal ortamı ve mini hayvanat bahçesiyle çocuklarınızla çok keyifli ve rahat zaman geçirebilirsiniz.Doğumgünleri için tercih edilen mekan aynı zamanda ebeveynlere sunduğu hizmet ile de hem çocukların hem anne babaların keyif alacağı bir ortam sağlıyor.

http://www.cocuklanereye.com/aktivite/44/ronepark

 

17) Selamiçeşme Özgürlük Parkı

 

selamiçeşme

Yaş gruplarına göre ayrılmış üç oyun grubunda 17 kaydırak, 16 salıncak, üç tahterevalli, bir kum havuzu ve çok sayıda bank var. Parkın kuzey noktasında kalan, kafenin arkasındaki oyun grubu gözlerden uzak kaldığı için daha sakin. Trafik Eğitim Parkı’nda bisiklet süren, akülü araba kullanan çocuklar bir yandan oyun oynarken diğer yandan işaretler ve lamba aracılığıyla trafik kurallarını öğreniyorlar.

http://www.cocuklanereye.com/aktivite/34/selamicesme-ozgurluk-parki

 

18) Sultangazi Kent Ormanları

 

sultangazi

Sultangazi Kent Ormanları içindeki Mimar Sinan Kent Ormanı’nda 2400 kişilik amfi tiyatro, 3 adet futbol, 2 adet basketbol, 1 adet tenis, 1 adet voleybol sahası, çocuk oyun grupları, tüneller, köprüler, piknik alanları, gezi treni ve faytonlar bulunmaktadır.

http://www.cocuklanereye.com/aktivite/489/sultangazi-kent-ormanlari

 

19) Ulus Meyve Bahçesi

 

ulus

4 bin meyve ağacı bulunan bahçede çocuklar meyveleri dalından koparıp yiyebilecek.

30 bin metrekareye kurulu Meyve Bahçesi’nde bugüne kadar bin 682 adet ağaç, iki bin 265 adet çalı dikildi. Laz kirazı, karayemiş, incir, hünnap, akdut gibi toplam 28 farklı türde meyve bulunuyor.

http://www.cocuklanereye.com/aktivite/1295/ulus-meyve-bahcesi

 

20) Yıldız Parkı

yıldız

Yıldız Sarayı ve Çırağan Caddesi arasında yer alır. Çırağan Sarayı’nın karşısındadır. İçinde Malta köşkü ve Çadır Köşkü adı altında iki tane köşk vardır. Çocukların yeşil alanın keyfini çıkarırken aynı zamanda tarihi dokuyu da keşfetmesini isteyenlerin tercihi.

http://www.cocuklanereye.com/aktivite/39/yildiz-parki

Ayrıca İlginizi Çekebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>