Bu Yaz Bir Başlangıç Olsun!

Okullar kapandı, tatil başladı. Şimdi ya çocuklar tatilde kitap okumazsa endişesi sardı hepimizi. Bütün kış başlarını okul kitaplarından kaldıramayan çocuklarımızın dört gözle bekledikleri tatilde her zamankinden çok kitap okumalarını istiyoruz. Onlara farklı kaynakların önerdiği bir sürü kitap almaya da hazırız.

Peki okumayı onların ve kendi yaşamlarımızın olağan parçaları haline getirmek yerine belirli zamanlara sıkıştırmak ne kadar doğru? Bütün yıl kitap okumayan bir aile ve çocuğun tatil için kitap seçmesi, büyük olasılıkla kendileri için değer yaratmayacak bir okuma deneyimi yaşamasıyla sonuçlanmaz mı sizce?

Kitap okumayı onların yaşamının doğal bir parçası haline getirmek için bu yaz bir başlangıç olsun diyorsanız; gelin neler yapılabileceğinin üzerinden tek tek üzerinden geçelim:

  1. Çocuklarla birlikte kitapçılara gitmeyi alışkanlık haline getirmek gerekiyor. İster yaşadığımız semtte, ister tatile gittiğimiz yerde… Onların rengârenk kitap rafları arasında gezinmesine, kitap kapaklarına göz atmasına, kitap seçmelerine fırsat verin.

  2. Çocuğunuza her yerde kitap okuyabileceğini öğretin. Sahilde, parkta, çay bahçesinde…

  3. Çocuklarınızın kitap okumasını istiyorsanız, siz de kitap okuyun. Sabahları gazete okumak, otobüste dergi okumak ve her zaman kitap okumak çocuğunuzu da okumaya yönlendirecektir.

  4. Yaz tatilinde okuma saati belirleyin. Gün boyunca çocuğunuza kitap okuması için 30 dakika verin. İster öğle yemeğinden önce veya sonra, isterse akşam yemeğinden önce ya da şekerleme yapmadan önce 30 dakika kitap okumasını isteyin.

  5. Sabahları kahvaltıda mutlaka gazete okuyun. Gazete okumak aileyi birbirine bağlayacaktır, çocuklarınıza ülkenizde yaşanan olayların önemini öğretecektir.

  6. Okuma, ders çalışma ve oyun arasındaki dengeyi iyi kurun. Dengeyi sağladığında farklı yöntemlerle çocuğunuzu ödüllendirebilirsiniz.

  7. Çocukları spor, resim gibi faaliyetlerin yanında yaratıcı okuma, yaratıcı yazarlık gibi okuma ve yazma atölyelerine yönlendirmek de bu süreci hızlandıracaktır. Birçok çocuk sanat merkezinde bu tarz renkli atölyeler yapılmaya başlandı.

  8. En önemlisi çocukların kendi seçecekleri kitabı okuması tabii. Ancak bir kitap önermek gerekirse; Nermin Ferhan Karamuti’nin yazdığı Şeker Cini Patyos’u önerebilirim. Can Çocuk Yayınları tarafından yayımlanmış kitap, Gözde Bitir’in harika çizimleriyle rengârenk olmuş. Kitap, Ceren adlı bir kızın yaşadığı oldukça sıra dışı bir macerayı işliyor. Ceren bir gün yeni taşındıkları kasabadaki arkadaşlarıyla beraber girdiği şekerci dükkânında şeker cini Patyos ile tanışır. Bu karşılaşmadan sonra dükkânda pek de hoş olmayan şeyler yaşayarak şeker cinlerinin yaşadığı tünellere girmek zorunda kalan Ceren ve arkadaşları, hain planları olan Patyos’un eline düşerler. Ceren ve arkadaşlarının ortadan kaybolması ise bu küçük kasabanın geçmişte yatan bazı sırlarını ortaya çıkarır. Konusundan da anlaşılacağı üzere oldukça sürükleyici ve hareketli bir kitap…

Herkese bol kitaplı, harika bir yaz tatili diliyorum.

Ayrıca İlginizi Çekebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>