Hayaller bir vagona sığar

İşte sizlere haftanın ÇocuklaNereye Kitap Önerisi;

Behiç Ak yeni kitabında umudunu ve yaşam sevincini yitirmiş köyün yeniden hayata dönüşünü anlatıyor

Uluslararası üne sahip yazar Behiç Ak’ın yeni kitabı neşesini kaybetmiş bir köyün, bir hayali gerçekleştirme çabası etrafında toplanıp yaşama dönmesini anlatıyor. Kitap, maden ocakları yıllar önce kapatılmış ve halkı artık üretmekten vazgeçmiş bir köyün hikayesini konu alıyor Ak. Umudunu, neşesini ve yaşama sevincini kaybetmiş olan köy halkının hayatı eşyasını bir eşeğin sırtına yüklemiş Münevver Hanımın gelişiyle değişiyor. Güçlü ve hayalleri olan Münevver Hanım, köye umut aşılamaya çalışıyor. Bu elbette kolay olmuyor. Çünkü büyük hayalleri var Münevver Hanımın. Hatta o kadar büyük ki köyün en hayalci çocuğu İlyas’ınkilerden bile daha çılgın. Ama ona ilk inanan İlyas oluyor.

EveGidenKucukTren kpk ozl

İlyas ile Münevver Hanım hayallerini birleştirip onlara köylüleri de inandırmak için bir mücadeleye girişiyorlar. Tek tek kapıları çalıp ne yapmak istediklerini anlatıyorlar. Ancak işleri pek kolay değil. Çünkü onlar bir köyü yeniden yaşama döndürmek istiyorlar. Kitapta mülkiyet ilişkileri, yaşama sevinci, bir amaç için birlikte çabalamak gibi hem toplumsal hem bireysel yaşama ilişkin önemli konuları işleniyor. Ancak kitap bu kadar ciddi konulara değinse de Ak mizah dolu dili ve kurgusuyla aynı zamanda eğlenceli bir hal da alıyor. Özgün desenlerin yer aldığı kitap çocukların hayal gücünü ve hayata bir öykü gibi bakışını yüceltiyor. Kadınlara da hak ettiği payeyi verip onların önderliğini ve yaratıcılığını ön plana çıkarıyor.

Eve Giden Küçük Tren, Yazan & Resimleyen:Behiç Ak, Günışığı Kitaplığı, 144 sayfa, 14 TL

Ayrıca İlginizi Çekebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>