Bakıcı Seçiminde Nelere Dikkat Etmeli?

 

Bakıcı

9 Kasım saat 19:00’da cocuklanereye.com’a girip ana sayfasından izleyebileceğiniz canlı yayınımızda çocuklu ailelerin en büyük sorunlarından biri olan “bakıcı” konusuna değiniyor olacağız.

Değerli blogger dostumuz @GunesAnne yabancı ve türk bakıcılar ile ilgili merak edilenleri Turkey Relocation Kurucu Ortağı Burcu Bakaçhan ve Avukat Esra Arslan’a soracak :)

Sizin de merak ettiğiniz ve sorulmasını istediğiniz sorularınız varsa #cocuklanereyesoruyor etiketi ile sosyal medya hesaplarınızdan gönderebilirsiniz…

Canlı yayınımız öncesinde biz de Turkey Relocation Kurucu Ortağı Burcu Bakaçhan’a verdikleri hizmetleri ve “relocation” neyi kapsamaktadır sorduk.

Turkey Relocation Management nedir? Nasıl bir hizmet sunuyorsunuz?

Şirketimiz Turkey Relocation Management Services ülkemize çalışmaya gelen üst düzel expatlara butik yerleştirme ve refakat danışmanlığı vermektedir. Yaptığımız işi çok kısa özetlemek gerekirse, bir yabancının Türkiye’ye geçici bir süre yaşamaya veya çalışmaya gelmeye karar verdiği andan itibaren ortaya çıkacak tüm yasal ve sosyal işlemleri kendisi adına yapmaktadır. Çalışma, oturma izni almak, yeni ev bulmak, şehir oryantasyonu yapmak, kira kontratlarını düzenlemek, kişisel eşyalarının taşınmasını organize etme, çocuklarını denk okullara kaydettirmek, aboneliklerini açtırmak, ev sahipleri ile görüşmek gibi…

Relocation hizmeti neleri kapsamaktadır? Türkiye için önemi nedir?

Relocation hizmetleri çoğunlukla yabancı üst düzey yöneticiler için kurumsal firmaların İnsan Kaynakları Departmanları’na taşeron olarak sunulan hizmetler olmakla birlikte, iş yaşamı dışında, özellikle sağlık, göçmenlik vb. nedenlerle bir ülkede belli süreler boyunca konaklama ihtiyacı duyan insanlara yardımcı olan bir danışmanlık sürecidir.

Türkiye coğrafi konumu, toplumdal yapısı, kalabalık nüfusu ve gelişen ekonomisiyle yeni yerleşim adresi için önemli  bir potansiyele sahiptir. Ülkemiz uluslararası çalışan yerli ve yabancı birçok şirkete ev sahipliği yapmaktadır. Bu nedenle relocation hizmetleri ülkemizde faaliyet gösteren firmalar açısından stratejik ve ekonomik bir ihtiyacı karşılaması nedeniyle son derece önemlidir.

Türkiye’deki yabancılar açısından relocation hizmeti ne kadar gereklidir? 

Ülkemize gelen yabancılar için Türkiye gibi çok kültürlü ve oldukça kalabalık bir ülkede yaşamak, hem eğlenceli bir tecrübe, hem de başlangıç için zor bir süreci tanımlamaktadır. Bu nedenle relocation süreci expatlar ülkemize varmadan evvel başlar ve ülkemizden ayrılıncaya kadar devam eder. Sürecin profesyonel açıdan takibi, yabancıların ülkemizde mümkün olduğunca rahat ve güvenli bir yaşam sürmeleri ve ülkemizden memnun ayrılmaları için kritiktir.

Personel verimliliği açısından relocarion hizmetleri şirketler için ciddi bir zaman ve enerji kaybını önlemekle, expatların 7/24 ulaşabilecekleri danışmanlar sayesinde ülkemize kültürel ve sosyal olarak daha çabuk adapte olarak ve veimli çalışabilmelerini desteklemektedir.

Yabancılar için sunduğunuz hizmetlerde sizin tercih edilmenizin sebebi nedir?

60’dan fazla kurumsal firmaya tam danışmanlık hizmeti sunan şirketimiz, tüm dünyada yaptığımız danışmanlığı bir çatı altında toplayarak, sektörün kaliteli ve uluslararas standartta hizmet vermesi için kurulmuş şu an 98 ülkede 472 üyesi olsn EuRA (The European Relocation Association)’ın tam üyesi olarak faaliyetlerine devame etmektedir. Şirketimizin profesyonelliği, kalitesi, kişiye özel çözümleri ve hizmet esnekliği, global platformda mühürlenmiştir. Şirketimiz ayrıca WeConnect International ve Alman Ticaret Odası üyesidir.

Hizmet detaylarımızı web sitemizden www.relocatingturkey.com inceleyebilir, Türkiye’nin ilk, Dünya’nın 4. online relocation store’u www.relocatingturkey.myshopify.com adresinden ziyaret edebilirsiniz.

BurcuBakachan-1

Bu deneyiminizle yabancı uyruklu bakıcıların çalışma izinlerinin alınmasında, Tük bakıcıların özlük hakları, SGK işlemlerinde danışmanlık veriyorsunuz. Kaç kişiye danışmanlık verdiniz? 

Bizim şirketimizin aldığı oturma ve çalışma izni alınan yabancı sayısı tahminen 200’ün üzerindedir. SGK danışmanlığı hem yabancılar, hem Türkler için geçerli, bu hizmeti veriyoruz, ancak tahakkuk işlemlerini muhasebecilere yönlendiriyoruz.

Kaçak çalışma oranı nedir?

Yabancı olarak çalışan ev hizmetlisi ve profesyonel sayısı aynı değil. Profesyonel şirketler bünyesindeki yabancıları kaçak olarak çalıştırması zor.

Ev hizmetlilerinde kaçak sayısı daha fazla, ancak Türkiye’nin “af” uygulaması var, yani kaçak olan kişi havalimanında kaçak olarak kaldığı sürenin cezasını ödeyip, çıkıp, tekrar turistik vize ile ülkeye giriş yapıp, 10 is günü içinde randevu alırsa, kendini kaçak durumundan kurtarabiliyor. Harçlari bile bu nedenle düşürdüler.

Deport nedir?

Deport, yabancıların uyruğuna bağlı ülkenin uyguladığı kurallarla ilgilidir. Daha önce kaçak olmuş kişilere yurt dışından çalışma izni alınması durumunda da vize ihlali ortadan kalkıyor.

Türkiye’de özellikle çalışan annelerin yoğun iş temposuna ayak uydurabilecek, yatılı bir bakıcı bulmak çok zor. Genellikle yabancı uyruklu bakıcılar tercih ediliyor ve bu konuda çok soru var. Bunların hepsini canlı yayınımızda konuşağız, merak edilenleri, soruları @GunesAnne soracak, siz konunun uzmanlarından cevapları dinleyeceğiz. #cocuklanereyesoruyor etiketi ile gelen soruları da canlı yayınımızda cevaplayacağız. Sizin bu konuda ekleyecekleriniz nelerdir?

Evet, 9 Kasım saat 19:00 da cocuklanereye.com da yayınlanacak canlı yayında ben ve Avukat’ımız Esra Arslan sorulara cevap vereceğiz. Yayını biz de heyecanla bekliyoruz.

Teşekkür ederiz, görüşmek üzere :)

Görüşmek üzere :)


Canlı yayınla ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Canlı yayını izleyeceğim.

Ayrıca İlginizi Çekebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>