Farklı Bir Performans İzlemek İsteyenlere: Mutfak ve İtiraflar…

mutfakitirafları2

 

Dört gözle beklenen Mutfak ve İtiraflar altı gösteriyle İstanbul’da

Gece yarısı gözlerden uzak buzdolabı başında kaşıklanan tatlılar, uzun zamandır görmediğiniz dostlarınızla pişen yemeğin başında paylaşılan sırlar, büyükannenizin yalnızca sizin kulağınıza fısıldadığı gizli tarifler… Perdenin ardı sahne önünden nasıl daha gerçekse, mutfakların da evin diğer odalarına kıyasla benzer bir konumu vardır. Tencere usulca tıngırdarken duyguların özgürce ifade edildiği, paylaşıldığı, taştığı bir mola mekânı, esas bir sosyalleşme alanıdır mutfak.

Dünyaca ünlü Montreal merkezli modern sirk topluluğu Les 7 Doigts de la Main (Yedi Parmak) mutfaktan ve nesillerdir pişen yemeklerin taşıdığı hatıralardan ve yaşanmışlıklardan aldığı ilhamla Mutfak ve İtiraflar gösterisini ortaya çıkardı. Güncel dans, hafif güldürü tiyatrosu, hep bir ağızdan söylenen müzikler ve durmadan pişen yemeklerin eşsiz bir uyumla bir araya geldiği Mutfak ve İtiraflar, çok farklı yeteneklere sahip dokuz sanatçının ortak çalışmasının ürünü. Koreografisi ise 2008 yılında Cirque du Soleil’in Quebec’in 400. yılı için hazırladıkları gösteriyle övgüler toplayan Shana Carroll ve Sébastian Soldevila’ya ait. Gözlerinizi kırpmadan izleyeceğiniz 90 dakikalık performans, interaktif yapısıyla görme duyusunun ötesinde tat, koku, temas ve duyma gibi hislere de hitap ediyor. Başka bir deyişle izleyicilerin salondan sıcacık duygular ve fırından yeni çıkmış leziz bir kek eşliğinde ayrılma ihtimali hayli yüksek.

Almanya, İsveç, Fransa, İtalya, Avusturya, İspanya gibi ülkelerde kapalı gişe oynayan ve 2014 yılında Montreal’deki CINARS Bienali’nin açılışını yapan Mutfak ve İtiraflar, İKSV’nin ev sahipliğinde ilk İstanbul ziyaretini gerçekleştiriyor.

İzlemeyen kalmasın diye 23-27 Aralık tarihleri arasında tam altı kez Zorlu Performans Sanatları Merkezi Drama Sahnesi’nde seyirciyle buluşacak gösterinin biletleriBiletix ve ana gişe İKSV de.

Gösterilerin başlama saati: 20.30

26 Aralık’ta hem 15.00’te hem 20.30’da iki ayrı performans,
27 Aralık’ta ise 15.00’te bir performans gerçekleştirilecektir.

Cocuklanereye.com ilgili sayfaya buradan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca İlginizi Çekebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>