Silikon Vadisi’ndeki Teknoloji Devlerinin Çocukları Teknoloji Girmeyen Okula Gidiyorsa bizim de Makey’ miz var! 

 

 

Teknolojiyi, hatta her alanda gelişmeyi biraz geriden takip ediyoruz ülke olarak kabul etmek gerek! Biz çalışma hayatına başladığımızda cep telefonları günlük kullanımda olmasa da hızla hayatın en yakın ilişkileri arasına girdi bile… Eskinin bazen hafta sonu, bazen ayda bir yapılan büyük aile sofralarının, arkadaş toplantılarının, keyifli kahkahalarının yerini çoktandır aynı anda çalan cep telefonları ile konuşanlar, etrafta iPad’ inden sürekli oyun oynayan veya ne yaptıkları çok da bilinmeyen çocukların sesleri veya sessizliği hakim!

Yine eskiden bizimki okumayı söktü, annesine yardım etti diye övülen çocukların ellerindeki iPad’in sayfalarını ne kadar hızlı çevirdiklerinden ve hatta neler neler yaptıklarından konuşmak moda oldu. Bir yandan çok zeki bir nesil yetişiyor duygusu var içimizde, bir yandan bu durumun bir on yıl sonrasını bilmemenin karmaşıklığını yaşıyoruz.

 

Mimarinin, tarımın, tıbbın, sulama sistemlerinin milattan önce keşfedildiğini, tüm bilimlerin anası felsefenin, şimdilerde sosyal medyada paylaştığımız nice özlü sözün milattan önce  yaşamış Aristo’ların, Socrates’ lerin sözleri olduğunun farkında olsak şimdi çok özel gördüğümüz, yerlere göklere sığdıramadığımız teknolojiyi araç olarak görür hayatı en doğalından yaşamayı hatırlarız belki de!

 

Tüm bunların yanında New York Times’da yayınlanan bir makale de zeka ve teknoloji kullanımı ilişkisine sağlam bir darbe vurdu diyebiliriz. Teknolojinin ana vatanı Silikon Vadisi’nde E-Bay, Google, Apple, Yahoo ve Hewlett-Packard gibi teknoloji devlerinin çocuklarını göndermeyi tercih ettikleri bir okul  Waldorf School of the Peninsula’da hiç teknoloji olmadığını öğreniyoruz bir anda! Bu okulda örenmenin temel malzemeleri el becerilerini geliştirmek için bazen örgü, dikiş iğneleri, bazen çamur bazen de oyun odaklı öğrenme ve hikaye anlatımı oluyor. “El becerilerinin zekaya dönüştüğünü gören Waldorf eğitim sistemi”ne göre problem çözme ve matematik becerisi, örgü örmek, makas veya bıçak kullanmak gibi ufak el becerileriyle gelişiyor. El becerileri ve atlama, zıplama, tırmanma gibi hareket becerileri ise zekaya dönüşüyor.

 

Teknoloji becerisini fazlasıyla büyüten günümüz ebeveynlerinin aksine teknolojinin böyle geliştiği yerlerde geriye, doğaya, doğala dönüş başladı bile. Uzmanlara göre teknolojiyi kullanmayı öğrenmek, dişleri fırçalamayı öğrenmek kadar kolay. “Google’da ve diğer her yerde, teknolojiyi, zekası en düşük insanın bile rahatlıkla kullanabileceği kadar basit hale getiriyoruz. Çocuklarımız büyüdüğünde teknolojiyi kullanmayı becerememeleri gibi bir şey söz konusu olamaz” diye özetliyor anne babaların yere göğe koyamadıkları teknoloji becerisini bir Google’ın iletişimden sorumlu yöneticilerinden Eagle.

 

Peki tamam tümden teknolojiden uzak mı kalacağız diyebilirsiniz? Hayır buna gerek yok diyebileceğimiz hem yaratıcılığın geliştiği hem de psikomotor kas gelişimini destekleyen eskinin legosu şimdinin sadece mıknatıslarla birleşen yeni oyuncakları var artık. Hem erkek hem de kız çocuklar için kısa sürede pek çok maketi el becerileriyle, kartonlar, minik makaslar ve bazı parçaları birleştirerek oluşturacakları Makey Atölyeleri ile ellerine alacakları küçük parçaları şekillendirirken her hafta yaratıcı yönlerini, el becerilerini geliştirecek, bazen rekabet, bazen birlikte çalışmanın keyfine varacak artık çocuklar!

 

Madem ki el becerileri doğrudan zekayı etkiliyor diyoruz 5 Aralık’ta Makey Atölye’nin ilki için bir araya gelelim! Makey 101’le 5 yaşından büyük her çocuk için uygun atölyelerde çocukların el becerileri ve yaratıcılığını geliştirelim! Etkinlik sonunda Makey indirim kuponları sizleri bekliyor!

Etkinliği satın almak için tıklayın!

 

Ofis_resim

Çiğdem Yıldız

Doğada Hayat Var!

 

 

Ayrıca İlginizi Çekebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>