Tiyatro Kılçık – Drama Çocuk Kulübü

Cen Tunalı

Cenk Tunalı

 

Tiyatro Kılçık Yaratıcı Drama Kulübünü, tiyatronun kurucusu, oyuncu, yönetmen ve yazar Cenk Tunalı ile konuştuk.

Sohbetimizin videosunu buradan izleyebirsiniz.

kılçık video

 

 

– Cenk Tunalı’yı tanıyabilir miyiz?

– Devlet Konservatuvarı Tiyatro bölümü mezunuyum. Tiyatro Kılçık’ta 15 yıldır hem yazarlık, yönetmenlik ve oyunculuk yapmaktayım. Ayrıca bir çok farklı tiyatroda da yönetmenlik ve oyunculuk yaptım. Bu sene uzun yıllar asistanlığını yaptığım Haldun Dormen’in oynadığı MÜFETTİŞ oyununun yönetmenliğini de üstlendim.

Tiyatro çalışmalarının yanı sıra bir çok farklı kurumda eğitmenlik yapmaya devam ediyorum. Ayrıca bugün’e kadar bir çok farklı dizi ve sinema filminde rol aldım.

– Tiyatro Kılçık kimler tarafından kuruldu?

– İlk fikir benim tarafımdan ortaya çıktı, bununla ilgili fikrimi ilk olarak Haldun Dormen ile paylaştım. Sonrasında ilk bir araya geldiğim arkadaşım Ufuk Özkan akabinde Demet Evgar ve Orçun Kaptan ile birlikte hareket ettik ve bir ekip oluştu. Kendi metinlerimizi yazmaya karar verdik ve Tiyatro Kılçık şu an 15 yılını doldurdu.

– Birçok ünlü ismi camiaya kazandıran bir ekipsiniz. Bu sinerjiyi neye borçlusunuz?

  Şöyle ki şahsen ya da kurum anlamında demeyelim fakat Tiyatro Kılçık hepimize bir okul oldu. Bugüne kadar birçok değerli oyuncuyla çalışma fırsatı bulduk; Ufuk Özkan, Demet Evgar, Şebnem Bozoklu ve Orçun Kaptan gibi birçok kıymetli arkadaşımızla sahne aldık. Herkes kendi adına bu okuldan çok şey öğrendi. Hem de birlikte yol almış olduk. Sanırım buradaki en büyük sinerji Tiyatro Kılçık’daki ekip mantığının ön planda olmasıydı.

– Tiyatro Kılçık birbirinden keyifli oyunlarının yanı sıra açtığı atölyelerle de isminden söz ettiriyor. Atölyeleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

– 10 yıldır düzenli olarak devam eden Kılçık Atölye ekibiz var. Kılçık Atölye de oyunculuk dersleri veriyoruz bizzat eğitmenliğini ben yapmaktayım. Bu atölye çalışmasında insanların kendi bedenlerini tanıması, ses ve nefes egzersizleriyle fiziksel özelliklerini kullanmalarını amaçlıyoruz. Başka bir açıdan da düzgün türkçe konuşmalarını sağlayarak etkili iletişimde bulunmalarını sağlıyor oyunculukla ilgili akademik ve pratik olarak gelişmelerine yön veriyoruz.

-Hangi yaş gruplarında sınıflarınız mevcut?

– 6-17 yaş arası ve 18 yaş üstü sınıflarımız var.

IMG_9841

Kılçık Çocuk Drama Kulübü

IMG_9834

Kılçık Çocuk Drama Kulübü

– Yaratıcı Drama Kulübünün faydaları hakkında bilgi verebilir misiniz?

-Çocuk yaşta verilen eğitim çok kalıcı oluyor ve yaratıcı drama bunu sunan en iyi araçlardan bir tanesi.Yaratıcı dramada ki en büyük  sihir bunu oyun yoluyla sunuyor olması, çocuklara her anlamda düzgün konuşmalarını,bedenlerini ses ve nefeslerini kullanmayı ayrıca aile içinde ve arkadaşlarıyla   olan iletişimlerinde kendilerini geliştirmelerini sağlamak eksik yönlerini farkına vardırmak,konsantrasyonlarını arttırmak ve en önmelisi hayal güçlerini kullanmaları için bir fırsat sunmak olarak özetleyebiliriz.

– Velilerin sizi tercih etmesi için en önemli sebep?

– Biz çocuk eğitimine çok önem veriyoruz çünki çocuklara çok önem veriyoruz. Her çocuğu kendi çocuğumuz olarak görüyoruz.

Çocukların gelişimiyle ilgili bütün müfredatlar özel olarak hazırlanıyor, pedagojik formasyonda uzmanlaşmış eğitmenlerle çalışmayı tercih ediyoruz.

İletişimde olduğumuz bütün velilerle birlikte hareket ediyoruz ve geri bildirim toplantılarıyla çocuklarının gelişimi hakkında bilgilendirme yapıyoruz. Velilerimiz isterlerse dersleri izleyebiyor ve fikirlerini bizimle payşabiliyor. Veli eğitmen ortaklığı içinde eğitimlerimizi devam ettiriyoruz bu da bizi tercih etmeleri için en önemli sebep haline geliyor.


Tiyatro Kılçık Çocuk Drama Kulübü aylık ücreti Çocukla Nereye üyelerine 125 TL. Kayıtlar devam ediyor.

Satın almak için tıkla!


Ayrıca İlginizi Çekebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>