Engineering For Kids: Çocuklar doğal mühendislerdir!

Engineering for Kids, yoğun bir eğitim geçmişine ve 20 yılı aşkın ders verme tecrübesine sahip olan eğitimci Dori Roberts’ın fikriyle doğmuş. Engineering for Kids, ABD’de açıldığı 2009 yılından bu yana 150’yi aşkın merkezi aracılığı ile binlerce çocuğa ulaşmış. Yakın zamanda Türkiye / İstanbul merkezi de açılan Engineering For Kids’in hedeflerini, çocukların gelişimine katkılarını EFK Türkiye Kurucu Ortağı Esra Tunçok Kilyar’a  sorduk;

EFK2-1

  • Engineering For Kids’i tanıyabilir miyiz?

Engineering for Kids, fen, matematik ve teknoloji eğitimi alanlarında yoğun bir eğitim geçmişine ve 20 yılı aşkın ders verme tecrübesine sahip olan eğitimci Dori Roberts’ın fikri olarak Amerika’da doğan bir eğitim merkezi. Açıldığı 2009 yılından bu yana dünya çapında 150’yi aşkın merkezi aracılığı ile binlerce çocuğa ulaşmış durumda. Engineering for Kids’de eğitim, STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik ) metodunu benimseyerek öğretmen merkezli sınıftan, problem çözme, keşif ve araştırmayla öğrenme merkezli bir sınıfa dönüşüyor. Yapılan deneyler ve uygulamalar sayesinde çocuklar hem el becerilerini ve düşünce tarzını geliştiriyor hem de eğlenerek öğreniyor. Çocukları doğal mühendisler olarak kabul ediyoruz; bu noktada Engineering For Kids onların bu mesleğin ve gelecekte edinebilecekleri muhtemel bir kariyerin farkına varmalarını sağlıyor diyebiliriz.

  • Çocuklar doğal mühendislerdir!” diyorsunuz, peki neden?

Engineering For Kids için mühendislik, temel fen ve matematik bilgisinin problem çözmede, insan hayatını kolaylaştıracak ürünler yaratmada kullanılmasıdır. Burada önemle ortaya konulan 2 kavram, yaratıcılık ve problem çözme yetisidir. Çocuklar da çevrelerine önyargısız bakabilen, dünyayı farklı gözlerle görebilen, bizleri şaşırtacak sorular ile sorgulamayı bilen, hayal güçleri ve dolayısı ile yaratıcılıkları sınırsız olan bireylerdir. Yani çocuklar doğal olarak mühendislerdir.

EFK4-1

  • Programı Türkiye’ye getirmeye nasıl karar verdiniz?

Engineering For Kids programını, bir yılı aşkın bir zamandır, Dubai, BAE’de uygulamaktayız. Oradaki başarısını, çocuklara olan katkısını gördükten sonra, kendi ülkemizde neden uygulamıyoruz, bizim çocuklarımızın da böyle yenilikçi, yaratıcı ve sorgulamacı bir eğitim almaya hakkı var düşüncesi ile Türkiye’ye gelmeye karar verdik.

  • Eğitim içerikleriniz nelerdir? Nasıl bir program sunuyorsunuz?

Eğitimlerimiz kapsamında Uzay ve Havacılık, İnşaat, Makine, Kimya ve Endüstri Mühendisliği dersleri yer alıyor. Derslerimizi kendi merkezimizde her bir ders için 6 haftalık programlar halinde uygulayabildiğimiz gibi özel hafta sonu sınıfları ile de çocuklarla buluyoruz. Çocuklar derslerin tamamında mühendislik tasarım süreçlerini kullanarak tasarlamayı, üretmeyi, denemeyi, yanılmayı, hata bulmayı ve çözüm üretmeyi öğreniyorlar. Derslerimizde de uygulamalı deneylere ve aktivitelere yer veriyoruz. Örneğin uzay ve havacılık dersinde ‘Mars’a inen roket’i kendileri yapıyorlar. Öte yandan inşaat dersinde yapı tasarlayıp deprem simülatöründe sağlamlığını test ediyorlar, kimya dersinde ise kendi maddelerini sentezleyerek moleküler bileşim, karışım, bileşik ve sıvı madde kavramlarını öğrenebiliyorlar.

Önümüzdeki dönemde, Çevre mühendisliğinden, makine mühendisliğine, robotik çalışmalarından donanım mühendisliğine kadar değişen programları da ekleyeceğiz.

  • Eğitimlere katılmak için yaş sınırı var mıdır?

Çocuklar içinde bulundukları yaş grubuna bağlı olarak farklı ihtiyaçlara ve öğrenme becerilerine sahip oluyorlar. Engineering For Kids olarak eğitimlerimizi her yaş grubunun ihtiyacını en iyi şekilde karşılamak üzere üç farklı seviye için kurguladık. Bu kapsamda -6 yaş arası çocuklar Acemi Mühendisler programına, 7-11 yaş çocuklar Çırak Mühendisler programına kayıt yaptırabiliyorken, 12-14 yaş gençler Usta Mühendisler programında eğitim alabiliyor.

EFK3

  • Eğitimin birincil amacı çocukları mühendislik kariyerine hazırlamak mı? Mühendis olmayı düşünmeyen çocuklar da fayda sağlayabilir mi?

EFK olarak temelde biz çocukların bilişsel ve zihinsel gelişimine destek olmayı, onların merak duygularını beslemeyi ve olaylar karşısında çözüm ortaya koyabilme becerisi kazandırmayı hedefliyoruz. Ailelerden de bu eğitimleri Türkiye’deki sınav sistemine hazırlık olarak değerlendirmemelerini çocuklarının tüm hayatına etki edecek kazanımları onlara erken yaşlarda kazandırmak için bir fırsat olarak görmelerini istiyoruz. Bir de ailelerimiz çocuklarına daha ilkokulda meslekleri benimsetmek istiyorlar. Çocuğum mühendis olsun, doktor olsun diyen ailelere çocuğunuz ile merkezimize gelin birlikte hangi alana yatkın olduğunu, hangi derste çok daha heyecanlı olduğunu görelim diyoruz. Programların en temel amaçlarından biri de çocuklar arasında oluşturulmaya çalışılan rekabet duygusunu törpüleyip, yardımlaşmayı aşılamak. Her şeyi bir arada yapan çocuklar birbirlerinin yeteneklerini de keşfetmeye yönleniyorlar.

  • Nasıl bir eğitim felsefesi benimsiyorsunuz, STEM metodolojisi nedir?

Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik kelimelerinin İngilizce karşılıklarının kısaltılmış hali olan STEM, öğrencileri problem çözmede bilimi, teknolojiyi, mühendisliği ve matematiği uygulamaya teşvik ediyor. STEM metodu ile öğrenciler temel bilgilerini geliştirirken, okul, toplum ve gerçek yaşama ilişkin konu ve sorunlar arasında bağlantı kurabiliyorlar. ABD’de metodu uygulayan okullara yıllık 3 milyar dolar bütçe ayrılıyor ve geleceğin çocuklarının ancak bu yöntemle yetişebileceği savunuluyor. Metodun temel amacıysa sınıfın merkezini öğrenci olarak belirlemek ve onların problem çözmede bilimi, teknolojiyi, mühendisliği ve matematiği uygulayarak öğrenmelerini sağlamak. Öğretmenler yerine yol gösteren koçlar bulunuyor. Çocuklar hata yaparak ve bu hataları kendi keşfettikleri yollarla telafi ederek öğreniyor.

  • Eğitim sürecinde ebeveynlerin rolü ne oluyor ve onlara nasıl bir görev düşüyor?

Her çocuk zaten doğuştan çok meraklı ve yaratıcı oluyor. Ebeveynlerin bu merakı ve yaratıcılığı törpülemek yerine her geçen gün artması konusunda çocuklarını desteklemesi gerektiğini düşünüyorum. Eğitim sistemimiz zaten bilim, matematik, fen gibi konuları öğretmek için yeterli temelde ve içerikte değil. Fen bilgisi dersi çocuklara ilkokul dördüncü sınıfa gelindiğinde verilmeye başlanıyor. O güne kadar bu konuda hiçbir şey görmemiş birine mıknatısları anlatmak hele ki kitaplar üzerinden anlatmak ve onun bunu her yönüyle kavramasını beklemek çok zor. Aileler bu noktada çocuklarının karşılaşabileceği zorlukları önceden sezerek onları zorlayıp bu alanlardan soğutmak yerine destekleme yoluna gitmeleri büyük önem taşıyor.


 

  • Engineering For Kids YarıYıl Tatili eğitimine katılan CocuklaNereye.com üyelerine 1 haftasonu Atölyesi HEDİYE! Detaylar için tıklayın: EFK YarıYıl Tatili Eğitimi

Ayrıca İlginizi Çekebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>