Dezavantajlı çocuklar “SosyalBen” ile sosyal becerilerini keşfediyor

1452259628_3

 

Sabancı Vakfı’nın toplumsal sorunlara çözüm üreten “sıra dışı kişilerin olağanüstü öykülerini” anlattığı Fark Yaratanlar programı, yedinci sezonuyla devam ediyor. Fark yaratan çalışmaların kısa videolarının hazırlanarak internet ortamında paylaşılmasına dayanan “Fark Yaratanlar” programı, çalışmaların izleyenlere ilham vermesini, bu sayede toplumsal gelişmeye aktif katılımı artırmayı amaçlıyor.

Yedinci sezonun altıncı Fark Yaratan’ı, dezavantajlı bölgelerde yaşayan 7-13 yaş aralığındaki çocukların kendi sosyal becerilerini keşfetmelerini ve geliştirmelerini hedefleyen SosyalBen Derneği oldu.

Lisedeyken, Birleşmiş Milletler İyi Niyet Elçisi’nin sosyal sorumluluk hakkındaki konuşmasından etkilenen Ece Çiftçi, yaşıtlarının da kendisi gibi sosyal becerilerinin farkında olmasını isteyerek yola çıktı. 18 yaşındayken başta sadece Bir Fikrin mi Var Yarışması’na katılmak için isim verdiği projesi SosyalBen, İngiltere’de örnek sosyal girişimleri ziyaret etme ve projesini geliştirme olanağı kazandırdı. Üniversite yıllarında Makedonya ve Gambia’daki saha çalışmalarına başladıktan sonra Amerika’da gönüllü ekibini kurdu.

 Sosyal becerilerinin önemini fark etmesiyle Ece Çiftçi’nin kurduğu SosyalBen Derneği tamamı üniversite öğrencilerinden oluşan 350 gönüllü ile mutlu ve özgüvenli, paylaşımcılık ve toplumsal yaşam bilinci kazanmış, ufukları geniş çocuklar yetişmesine katkı sağlıyor. Saha çalışmalarında çocuklarla bir hafta boyunca birlikte vakit geçiriyor, çocuklara müzik, resim, tiyatro, dans, fotoğrafçılık, yaratıcı yazarlık, icat, spor, yaratıcı drama, ebru sanatı gibi atölyelerde eğitimler veriyor. Ayrıca 14-18 yaş aralığındaki gençlerin sosyal sorumlulukla erken yaşta tanışması ve paylaşımcılığı öğrenmesi için akran eğitimleri veriyor.

1452259628_3

Gönüllüler eğitimlerin sürdürülebilirliğini sağlıyor

Yereldeki üniversite öğrencilerine verilen akran eğitimleriyle hem gönüllü katılım artırılıyor, hem de çalışmaların sürdürülebilirliği sağlanıyor. Ekip, bir haftanın sonunda bölgeden ayrıldığında bu sefer de her hafta sonu ya da ayda en az bir kez olacak şekilde yerel gönüllü üniversiteliler çocuklarla ilgilenmeye devam ediyor.

SosyalBen’in 9 şehirde temsilciliği bulunuyor. Bu şehirlerdeki gönüllüler bölgelerindeki çalışmaların da sorumlusu oldu. SosyalBen atölye çalışmalarıyla 30 ilde 10 bine yakın öğrenciye ulaştı. Ekip yalnız yurtiçinde değil, Nepal ve Moğolistan’ın da aralarında bulunduğu 10 farklı ülkede orta öğrenim çağındaki çocuklara eğitimler verdi.

Eğitime katılanların sosyal beceri farkındalığı artıyor

Gönüllüler çalışmalarının etkisini önce ve sonra testleri ve saha gözlemleriyle ölçüyorlar. Testlerde çocukların boş zamanlarında neler yaptığı ve orada olmaktan duydukları memnuniyet sorarak ilk ve son sonuçlar karşılaştırılıyor. Memnuniyetlerinin ve çalışma sürecinde tanıştıkları veya öğrendikleri etkinlikleri yapacaklarına dair farkındalıklarının arttığı ortaya konuyor.

Saha gözlemlerindeyse çalışmalar sonrasında çocukların ilgili konuda belediyelerdeki kurslara devam ettikleri fark ediliyor. Devamlılığı olan çocuklar İstanbul’da yapılacak çalışmalara davet edilip burada uzmanlarla buluşmaları sağlanıyor.

1452259628_1

Dernek sosyal girişim projeleri ile desteklerini genişletiyor

Dernek, projeler için gerekli bütçeyi ve malzemeleri, sponsorlar ve sosyal girişimcilik süreçlerinde ürettikleri ürünlerin satışı aracılığıyla tamamlıyor. İlk sosyal girişimleri şemsiye kampanyası ile gönüllüler kendi tasarımları olan şemsiyelerin satışlarını artırmak için başarılı iş insanları ve ünlülerin şemsiyeyle fotoğraflarını çektirerek kampanyaya destek sağladı. 546 tane şemsiye satarak 8 gönüllüyü Afrika’ya gönderdi.

Bahçeşehir Üniversitesi’nde açılan SosyalBen Dükkanı’nda ise gönüllülerin tasarladığı defter, kitap ayracı vb. ürünler satılarak elde edilen gelir çocuklar için kullanılıyor.

Sosyal becerilerinin farkında gençler yetişmesine katkı sağlayan SosyalBen’in hikâyesi 8 Ocak 2016 tarihinden itibaren, www.farkyaratanlar.org ve www.sabancivakfi.org internet sitelerinin yanı sıra Facebook, Twitter ve Youtube’da yayında olacak.


 

EFK

Engineering For Kids Yarıyıl Tatili Eğtimi 

 

Engineering For Kids Yarıyıl Eğitim Programı detaylı bilgi ve hediye için tıklayınız.


 

Ayrıca İlginizi Çekebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>